Sauna finská, solná, venkovní, bio, už aby to doma bylo

Sauna finská, solná, venkovní, bio, už aby to doma bylo

 

S příchodem podzimu a sychravého počasí se náš zájem o koupání venku a užívání si slunečních paprsků přesouvá spíše ke krbu a do interiéru domu. Často jsme již po dovolené a každodenní stres v zaměstnání spolu s chladným počasím si říkají o návštěvu sauny. 

Sauna jako součást Vašeho domácího wellnes. Luxusní provedení v obkladu mozaikou.

Sauna jako součást Vašeho domácího wellnes. Luxusní provedení v obkladu mozaikou.

 

Domácí sauna

Pro zvýšení komfortu a z důvodu, že by po saunování měl následovat odpočinek a spánek. Proto se jeví jako optimální řešení domácí sauna, jako součást vašeho privátního wellnes.  Domácí sauna má řadu výhod. Kromě první, kdy máte možnost lázně v sauně kdykoliv máte potřebu, není určitě zanedbatelný fakt absolutního soukromí, klidu a osobního přizpůsobení sauny vašim potřebám.

Domácí sauna v moderním designu s využitím tradičních materiálů v neobvyklých kombinacích.

Domácí sauna v moderním designu s využitím tradičních materiálů v neobvyklých kombinacích.

 

Finská sauna

Počátky sauny a saunování, tak jak je známe u nás, pochází z Finska. Sám název "sauna" je finské slovo. V originále je jako  sauna označován "dům s možností lázně, pro kterou je vzduch ohříván pecí". První finské sauny byly ve staveních z otesaných klád s velkým ohništěm plným balvanů. Byly to stavení bez oken a bez komínu, takže kouř a pára odcházely dveřmi nebo jen úzkými průduchy. Stěny byly černé od sazí, topilo se březovými poleny a celým prostorem pronikalo aroma páleného dřeva. Parní a potní procedury se však neomezily jen na Finsko, najdeme je i v jiných částech světa. Již v 5. století při.n.l. popisuje řecký spisovatel Herodotos horkovzdušnou lázeň u Skytů, kdy do stanu z houní byly z blízkého ohniště přeneseny rozpálené kameny. V Nestorových letopisech, které zachycují události do roku 1206,najdeme zprávy o starých lázních v Rusku, kde patřily k běžnému životnímu standardu. Další zmínka pochází asi z 11. stol. a hovoří o tom, jak "v zemi slovanské viděl lázně dřevěné, vytopené náramně, kde lidé se svlekou, oblijí se kvasem, vezmou na sebe metly nebo proutí, bijí se sami…."

Finská sauna v luxusním provedení

Finská sauna v dnešním pojetí.

 

Biosauna

Saunování dnes již není tak drastické jako v minulosti. Jde o velmi příjemnou záležitost navozující uvolnění a příjemné prohřátí organismu. Skalní saunáři vyhledávají saunování po celý rok. Za mnohem příjemnější bych však označil saunování během chladnějšího období  roku, jako je podzim, zima a jaro s možností využití ochlazování v exteriéru domu na zahradě, či v ochlazovacím bazénku.  Propojení sauny s exteriérem je obecně nejvhodnějším řešením. Biosauna je zjednodušeně řečeno kombinací finské a parní sauny.Hlavní rozdíl oproti finské sauně je ten, že biosauna se vyhřívá na teplotu jen okolo 60°C a relativní vlhkost vzduvhu uvnitř sauny je 30 - 60%. Právě touto hodnotou vlhkosti se biosauna podobá parní sauně. Biosauna je vhodná pro kardiaky, protože nedosahuje takových teplot jako finská sauna a zároveň slouží k ozdravným procesům horních cest dýchacích.

Biosauna se vyhřívá na teplotu jen okolo 60°C a relativní vlhkost vzduvhu uvnitř sauny je 30 - 60%.

Biosauna se vyhřívá na teplotu jen okolo 60°C a relativní vlhkost vzduvhu uvnitř sauny je 30 - 60%.

 

Venkovní sauna

Nepochybnou výhodou venkovní sauny je těsný kontakt s přírodou, kdy z ohřívacího prostoru (potírny) můžete skočit do rybníka, hupsnout do sněhu, případně obojí.

Srubová sauna má své neopakovatelné kouzlo.

Srubová sauna má své neopakovatelné kouzlo.

Venkovní sauny jsou právě pro tento fakt velmi oblíbené. Často jde o stavbu ve formě srubu, která tak poukazuje na historický původ sauny. Vzhled exteriéru je však spíše záležitost architektonického návrhu a přizpůsobení okolí domu. Srubová sauna má své neopakovatelné kouzlo, ať už svým již zmiňovaným splynutím s přírodou, tak i volbou způsobu ochlazování buď klasickým ponořením do studené vody nebo v zimním období využitím sněhu. Venkovní sauna může být v provedení jako samostatná sauna případně je možné do stavby umístit šatnu, sprchy, sociální zařízení nebo odpočívárnu. Vždy záleží na požadavcích investora.

Materiály vhodné pro venkovní sauny

Nejběžnější materiál na  srubové sauny je smrk, severská borovice, nebo cedrová kulatina V interiéru může zůstat pohledově kulatina  nebo je možné zvolit klasické provedení sauny. Vždy záleží na Vaší volbě.

Venkovní sauna je často ve formě srubu, která tak poukazuje na historický původ sauny.

 

Kamna

Pro klasickou srubovou saunu jsou vhodná jak kamna na dřevo s velkým prosklením, tak i kamna elektrická. Výběr vždy záleží na daných podmínkách případného umístění srubových saun.Pro zachování klasického rázu srubové sauny je samozřejmě nejvhodnější požít kamna na dřevo a tím dosáhnou neopakovatelného zážitku ve spojení s využitím masážní  metličkové terapie.

 

Designová sauna

S využitím netradičníh materiálů, nebo naopak využitím tradičních materiálů v nezvyklých kombinacích, či novém provedení působí sauny velmi exkluzivně a stávají se tak výrazným designovým prvkem Vašeho domácího wellnes. Designové sauny se přizpůsobí dokonale stylu Vašeho domova. Velmi efektní je i sauna s využitím skla. Naše designové sauny tak dávají vyniknout dokonalému zpracování a osvětlení ineriéru. Osvětlení sauny bývá často opomíjené, přesto dokáže vytvořit fascinující atmosféru. Pro naše sauny využíváme krystaly Swarovski, LED osvětlení, osvětlení solných krystalů. Sauna tak s využitím moderních technologií získá nezaměnitelný osobitý styl.

Designová sauna se přizpůsobí dokonale stylu Vašeho domova.

Designová sauna se přizpůsobí dokonale stylu Vašeho domova.

 

Moderní sauna

Dnes se vzhled sauny stejně jako celého wellnes podřizuje stylu bytu. Sauna nemusí mít už jen tradiční vzhled. Nabízíme Vám nepřeberné množství moderních saun Jako moderní sauny označujeme sauny s využitím moderních technologií a materiálů jako je sklo, LED osvětlení apod. Taková sauna se stává působivým prvkem interiéru a není třeba ji schovávat do sklepa a vedlejších prostor, jak tomu bylo dříve.

Jako moderní sauny označujeme sauny s využitím moderních technologií a materiálů jako je sklo, LED osvětlení apod.

Jako moderní sauny označujeme sauny s využitím moderních technologií a materiálů jako je sklo, LED osvětlení apod.

 

Rustikální sauna

Pravým opakem moderních saun je rustikální sauna. Jde o saunu ve venkovském stylu s využitím materiálů masivního vzhledu a tím navozující patřičnou atmosféru. Rustikální sauna je tou pravou volbou pro investora vyznávajícího tradiční hodnoty.

Rustikální sauna je sauna ve venkovském stylu s využitím materiálů masivního vzhledu a tím navozující patřičnou atmosféru.

Rustikální sauna je sauna ve venkovském stylu s využitím materiálů masivního vzhledu a tím navozující patřičnou atmosféru.

 

Tyrolská sauna

Je obdobou rustikální sauny v typickém selském vzhledu. Kdo takovou saunu jednou navštívil, touží opět po neopakovatelné atmosféře takové sauny. Tyrolská sauna se vyznačuje především užitím zdobných prvků ve dřevěných částech a obezdívky evokující vzhled klasické pece. Tyrolská sauna může být zhotovena v bezpočtu variant. Jednou z nich je využití solné solné terapie se saunou, případně použítí jedinečných solných kamen se solnou chromoterapií.

Tyrolská sauna v typickém selském stylu Vás přenese do kouzelného kraje Alp.

Tyrolská sauna v typickém selském stylu Vás přenese do kouzelného kraje Alp.

 

Solná sauna

Vám nabízí spojení solné terapie se saunou. Můžeme k tomu použít  klasickou finskou saunu, nebo biosaunu, nebo inhalovat himálájskou sůl ve formě suchého aerosolu, případně použít jedinečná solná kamna se solnou chromoterapií. Jedná se o špičkový výrobek, který Vám ve Vaší sauně vytvoří Vámi požadované klimatické prostředí.

Účinnost dosažená ve Vaší sauně je vyšší než v solné jeskyni, kde není používán generátor suchého aerosolu.

Solná sauna má bezpočet možných variant provedení. Od malých solných panelů, přes obklad kamen, nebo obklad celé sauny.

Solná sauna má bezpočet možných variant provedení. Od malých solných panelů, přes obklad kamen, nebo obklad celé sauny.

 

Tyrolská solná sauna

Je kombinací výhod klasické tyrolské sauny a solné sauny. Obložení stěn takové sauny vyvolá nevšední vzhled a současně vnáší do sauny léčebný efekt Himalájské soli. Tyrolská solná sauna se jistě stane klenotem Vašeho somácího wellnes.

Tyrolská solná sauna je již velmi luxusním produktem. Cena je adekvátní využitým materiálům a způsobu provedení.

Tyrolská solná sauna je již velmi luxusním produktem. Cena je adekvátní využitým materiálům a způsobu provedení.

 

Luxusní sauna

Mimo tyto všechny zmiňované sauny Vám saunoví specialisti jsou schopni vytvořit Vaši luxusní saunu na míru podle Vašich požadavků na design, využitou léčebnou metodu apod. Není problém pro Vás sestavit luxusní saunu, jako je v tomto případě sauna z biodesky Hemlock s frézovaným vzorem, který tak   může korespondovat s luxusním interiérem, stejně jako onyxová deska, sloužící k intimnímu osvětlení takové sauny.

Luxusní sauna v provedení biodeska Hemlock s frézovaným dekorem a onyxovou deskou.

 

Sauna na míru

Všechny námi nabízené sauny jsou zhotovované na míru. Vždy ušijeme takovou saunu zákazníkovi na míru. Využije se tak naplno výše zmiňovaných výhod domácí sauny. Samozřejmě pro nás není problém vytvořit veřejnou saunu, saunu v hotelu, či sportovním zařízení. Kromě vlastních potíren samozřejmě dodáváme další příslušenství, jako jsou sprchy, ochlazovací bazénky, odpočívárny, vířivky,.. Palazzio je tvůrcem Vašeho kompletního wellnes.

Sprcha  slouží k očistě před sanováním i během sanování

Sprcha  slouží k očistě před sanováním i během sanování

 

Saunování a jeho přínos pro zdraví

Saunování má především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a pomáhá orgánům při intenzivním pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny.Z léčebného hlediska má saunování podpůrný význam. Někomu je sauna doporučena, ale někomu je přímo zakázána. Úplný seznam indikací a kontraindikací by vydal na dvě stránky. Nicméně, stručně řečeno sauna je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění. Pro příjemné saunování je důležitý momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit se svým ošetřujícím lékařem.