Designové židle od TONu

Designové židle od TONu

 

Nemá asi smysl představovat stopadesátiletou historii firmy z Bystřice pod Hostýnem, zabývající se výrobou ohýbaného nábytku. Místo, kde Michael Thonet založil továrnu na ohýbaný nábytek dnes vystupující pod značkou TON jistě každý zná.

Firma s historií

TON je společnost vycházející z tradice řemeslného umění za současné aplikace nových trendů v nábytkářském průmyslu. Produkty TON jsou v současnosti exportovány do více než 60 zemí světa. Dnes již však nejde pouze o známé Tonetky, vycházející z původních návrhů Michaela Thoneta, ale o výrobky špičkového designu, srovnatelného se světovou produkcí.

 

Továrna Ton v Bystřici pod Hostýnem, založená Michaelem Thonetem

Továrna TON v Bystřici pod Hostýnem na dobové fotografii.

Oceněný design

S vlnou nových designérů přišla také řada významných ocenění jak na českém, tak na zahraničním poli. Mezi nejprestižnější patří Reddot design award pro křeslo Merano a Red dot Honourable mention pro němého sluhu Petalo. Barová židle Rioja pak získala Interior innovation award a samotná firma TON titul Výrobce roku 2010 v rámci Czech Grand Design.

 

Oceněné Křeslo Merano z produkce továrny TON.

Heslem pro Merano je: „Proč? Protože obraz se Vám taky někdy líbí už jen na pohled…. Ale někdy se Vám může líbit i jeho rám.“

 

Němý sluha Petalo    Věšák Petalo

Přesvědčte se na vlastní oči a hmat nejen o osobité návaznosti na Thonetovský ohyb, ale také o moderním přístupu k designu tichých komorníků. Přesvědčte se o kvalitách Petala. Designérka tohoto interiérového doplňku Eugenia Minerva má s užitým uměním společného mnohem více než shodné jméno s římskou bohyní moudrosti a řemesel. S příslovečným románským citem pro estetiku v harmonii s praktickým využitím přichází tento model. U Petala se elegance snoubí s praktickým komfortem a cenovou příznivostí.
Sami uvidíte, že vyzkoušení Petala plynule přejde v okamžik, kdy se tento solitér stane přirozenou součástí Vašeho designově vyladěného interiéru. Na Petalo si nesednete. Petalo Vás usadí

Moderní židle

s přirozenou tváří od mladého italského designéra žijícího v Rakousku, Alexe Guflera, nese název jeho rodiště, italského lázeňského města Merano.

Dominantními prvky židle jsou dvě osově se křížící ohnuté překližky, sloužící jako sedák a zádová opěrka. Navzdory těmto ohybům, nohy  židle popírají tradiční ohyby produktů TON a zůstaly zcela rovné. Použité materiály zaručují stabilitu a pevnost při zachování velmi nízké hmotnosti. Merano je určeno jak těm, kteří volí židli převážně kvůli jejímu vzhledu, tak i lidem, jež dávají přednost praktické stránce při sezení.

Křeslo Merano od Alexe Guflera

 

Barová židle

Při návrhu designu barové židle Rioja se v TONu nechali inspirovat jednou z největších vinařských oblastí světa, ve španělské provincii Rioja, která je rozprostřena v několika klimatických oblastech, od sub-středozemní po kontinentální.

Společnost TON inspirována právě touto vinařskou oblastí a připravila dvojici barových židlí, které svým vzhledem lapidárně odráží charakter španělské oblasti. „Nižší a vyšší“ Rioja nabízí při realizaci interiéru možnost větší nápaditosti a osobitosti vytvářeného prostoru při zachování vzájemné harmonie židlí. Společně Riojy působí jako zajímavý solitér, který si vychutnáte právě tak, jako stejnojmenné víno.

 

Barová židle RIOJA

 

Židle RIOJA

Barové židle RIOJA - dvojitá smyslnost

 

Židle od studia Olgoj Chorchoj

Díky spojení vrstveného dřeva je židle Simple technologicky velmi náročná. Na první pohled vás však zaujme její jednoduchost a elegantní linie.  Její tvary jsou pak nejlépe zvýrazněny v provedení z dubového dřeva. Design Simple navrhlo české design studio, Olgoj Chorchoj.

Židle SIMPLE od studia Olgoj Chorchoj

Když členové významného českého designérského studia Olgoj Chorchoj poprvé prožívali exkurzi do výroby společnosti TON, někdo z nich prohlásil: „Interesantní, musíme vyrobit něco simple.“ A tak se i stalo. Celodřevěná židle s příznačným názvem je reakcí na trh zahlcený levnými, nepříliš kvalitními, židlemi s kovovými podnožemi mnohdy až bizarních tvarů. Její jednoduché, avšak kvalitní, dílenské zpracování a čisté linie vytvořili židli doplňující přechod mezi skandinávským perem cizelovanou židlí Stockholm a židlí popírající veškeré okázalosti, Erou.

Krása v jednoduchosti

Thonet myslel, že jednodušeji už to nejde. Jde a židle 002 je toho důkazem. Sestává se pouze ze tří dílů z bukového dřeva, z nichž dva nosné jsou identické. Židle vznikla jako vítězný návrh soutěže „Bentwood no limits“ (Ohýbání bez limitu), která proběhla u příležitosti výročí 150 let ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Designér Jaroslav Juřica tak navázal na tradici Michaela Thoneta a při zachování komfortu a dokonalého designu, posunul jeho legendární židli č. 14, která se sestává z 6 dílů, o kus dál. Šest vydělil dvěma a vznikla 002.

 

Židle 002 - jednodušeji to nejde.

 

Židle 002 je jen ze třech částí, přitom dva z nich jsou totožné.

Židle 002 je jen ze třech částí, přitom dva z nich jsou totožné.

 

TON nejsou jen židle

Designérům TONu  je jasné, že nestačí  vyrábět židle, proto navrhují kompletní série včetně stolů v designu korespondujícím se židlemi. Kompaktní celodřevěný stůl vyniká především svojí lehkostí a je určen pro ty, co rádi kombinují. Tolken nabízí barevnou variabilitu jak nohou, tak i stolového plátu.

Stůl Tolken

Stůl TOLKEN                                                                                                                                               

 

Věšák TEE

pochází z dílny českého designéra Jana Padrnose a získal již prestižní ocenění Interior innovation award 2012. Tím dokazuje, že plní přísná kritéria jak na poli technického zpracování a praktického užití, tak i v oblasti moderního designu. Jak sám designér uvádí, věšák půdorysně nezabere moc místa a přitom je velkokapacitní.

Věšák TEE od designéra Jana Padrnose

Věšák TEE, inovativní pojetí v podání TONu

 

Křeslo Cordoba

Jednotlivé produkty z rodiny Cordoba jsou komplexním souborem řešícím problematiku sezení v nejrůznějších interiérech. Lounge křeslo do vstupní haly nebo foyer exkluzivního hotelu, židle k jídelnímu servisu po babičce či k příjemnému obědu v oblíbené restauraci. Atmosféru vždy dotvoří barová židle nebo křeslo v některé z mnoha kombinací použitých materiálů.

KŘESLO CORDOBA

 

Čalouněná židle CORDOBA

 

Čalouněné židle Cordoba a barové židle Cordoba

 

Křesla Cordoba v moderním designu

 

Klasika versus moderní design

Ať již se rozhodnete pro Thonetovskou klasiku reprezentovanou například židlí No 4 ( obrozený model židle s označením No 4 z počátků Thonetovy produkce ), nebo pro moderní kousky jako je židle Liberton jsme zde pro Vás s doporučením bytového designéra.

No 4

Čtverka, a zejména pak její varianta s područkami, dokonale demonstruje vzhled možností v oblasti ohýbaného nábytku.

 

Židle TON No 4   Židle TON No4

Židle TON No4   Židle TON No4

 

 

Židle Liberton

byla inspirována legendární židlí „S 43“ designéra Marta Stama, jejíž produkce započala již v roce 1931 v Thonetových závodech. Tehdy přelomový počin v podobě kovové podnože tvaru písmene „S“ přinesl první židli „bez zadních nohou“. S tématem atypické podnože Stam laboroval již v roce 1926, kdy experimentálně spojoval díly z ocelových trubek plynového potrubí. Stama poté následovala řada designérů v čele s Marcelem Breuerem či Ludwigem Mies van der Rohem.

Židle Liberton

Židle Liberton

 

Židle Liberton využívá tuto legendární podnož a aplikuje na ni dřevěný skořepinový sedací díl s možností výběru z několika autorských výřezů v opěrné části. U židle Liberton se tedy můžete nechat ovlivnit symbiózou nadčasových designérských pohledů včerejška a moderního přístupu dneška.

 

Židle Liberton

 

Liberton od TONU

židle Liberton    židle Liberton  

 

židle Liberton

 

Židle Stockholm

nadčasovou klasiku v podobě židle č. 14 od společnosti TON vyznávali i osobnosti jako Charlie Chaplin, Marilyn Monroe nebo např. Pablo Picaso. Tak jako jejich tvorba zůstává v našich myslích, tak i židle č. 14 stále zůstává v našich domovech. Každá doba má však nejen své legendy ale i rodící se objevy. Pro tu dnešní je zde židle Stockholm.

Židle Stockholm

 

Židle Stockholm   Židle Stockholm

 

Židle Stockholm  Židle Stockholm

Současná kolekce Stockholm s nádechem severského designu nyní možná pokládá základy nové klasiky.Buďte i vy její součástí.

Set Stockholm

Zde je názorná ukázka vzájemné kombinovatelnosti produktů TON. Stůl Tolken výborně ladí se židlemi Stockholm.

 

Dobrá židle, dobrý partner

Základem spokojeného života je dobrý parťák.

S produkty TON, které můžete libovolně kombinovat mezi sebou a  aplikovat nejrůznější barvy dřeva ,materiály čalounění, stejně tak i jednotlivé typy sedáků.

Nebojte se tedy experimentovat a hrát si se svými přáteli. Kontaktujte nás a náš interierový architekt Vám pomůže s výběrem té pravé Tonetky pro Váš interiér.

Křeslo AALEN z produkce TONu