Architektura světla – Genius loci

Architektura  světla – Genius loci

 

Může se zdát, že jde o nesourodé spojení , ale opak je pravdou.  Co bývá označováno Geniem loci je notoricky známé. Jde o obrat s významem specifické atmosféry dané oblasti, prostoru.  Architektura světla ale velké skupině lidí mnoho neřekne. Jde o opomíjenou oblast architektury, možnost jak podpořit daný prostor a přivolat onoho Genia loci.

 

Mizar Uppy

Volbou vhodného osvětlení vynikne struktura, tvar a barva materiálu stavby. Tentokrát v hlavní roli Mizar Uppy

 

Design světla

Moderní technologie nám umožňují  vytvořit opakovaně neopakovatelnou atmosféru prostoru na přání.  V dnešním příspěvku blogu Palazzio se nebudeme věnovat přímo designu konkrétních produktů, jak bývá zvykem, ale půjde o design světla. Budeme si povídat o technologii pro dosažení  výrazu prostoru, o designu který nám vytvoří světlo , respektive o světelných zdrojích.

 

Mizar Blade

Tajuplnou atmosféru v tomto případě světelným designerům pomohly vtvořit světelné zdroje Mizar Blade

 

Designové osvětlení

Samozřejmě ačkoliv není design zdrojů ve světelné architektuře světla primární, není výrobci těchto zdrojů opomíjen. Světelné zdroje italského výrobce Mizar se vyznačují minimalistickým designem, perfektně zapadající do moderních interiérů, kde přesto neupoutává zbytečně pozornost svým vzhledem a dávají vyniknout částem nebo celému interiéru, který s jejich pomocí dostane novou perspektivu. Zcela jistě se tak dá hovořit o designovém osvětlení.

 

mizar surround

Futuristický design svítidla Mizar Surround

 

Mizar Ray

Mizar Ray

 

Mizar Ky

Mizar Ky

 

Architektura + Světlo

Krásný luxusní interiér bez dobrého světelného projektu je jako špatně oblečená modelka.  Světoví výrobci nabízejí bezpočet krásných zařizovacíh předmětů pro nádherné interiéry. Pořízením takového vybavení  by nemělo nic končit, ale naopak začínat. Klient si krásné věci pořizuje, aby se mohl těšit jejich krásou. Ta však nevynikne, pokud takový předmět není vidět.  Světlo modeluje celý prostor. Každý prostor je jinak vnímám ve dne a jinak v noci. Ve dne jde o architekturu, v noci o světlo. Umělé osvětlení umožňuje vnímat homtu, texturu a barvu. Architektura by bez světla nebyla tím čím je. Světlo je nedílnou součástí architektury.

 

Mizar Ky

Mizar Ky

 

Návrh osvětlení

K dosažení optimálních světelných podmínek, příjemné, nebo naopak energické atmosféry dosáhneme díky světelnému projektu. Jde o důležitou  součást projektu každého interiéru.

Světelný projekt

Část ze světelného projektu jednoho z nejlepších designerů světla - Rafaela Gallego

 

Mizar Phantom

Mizar Phantom

 

Dobrý světelný projekt tak najde optimální rovnováhu v množství použitého světla. Světelné projekty by stejně jako pro interiéry měly být vytvářeny pro exteriéry.  Dobrý světelný projekt ušetří  mnoho starostí s nevhodně osvětleným prostorem, jak se s tím často setkáváme v mnoha městech. Dobrý světelný projekt by mě odstranit všechna nepříjemná tmavá  zákoutí, nebo naopak přesvětlené plochy, kdy přílišné nasvícení obtěžuje obyvatele.  V dnešní době se již hovoří i o světelném znečištění. Použitím nevhodných světelných zdrojů ve městech jejich obyvatelé přišli o pohled na krásnou noční oblohu plnou hvězd.

 

Mizar Phantom

Mizar Phantom

 

Mizar Shop

Mizar Shop

 

Mizar UDG

Mizar UDG

 

Nasvícení knihovny Strahovského kláštera produkty Mizar

Nasvícení knihovny Strahovského kláštera produkty Mizar.

 

Mizar Bird

Mizar Bird jako designové osvětlení kanceláře.

 

Světoznámým designerem světla je Rafael Gallego, který je od roku 1998 je nezávislým světelným designérem. V roce 2004 Rafael založil Indigo Design, první nezávislé designové studio v Madridu. V roce 2007 založil své dnešní působiště, Áureolighting, kde pokračuje ve své práci v oblasti světelného designu.

Rafael je také jedním z ředitelů inženýrského studia v oboru světelného designu na Instituto Europeo di Design v Madridu. Pravidelně se účastní konferencí, fór a přednášek o světelném designu.

##3##

Pro představu co dokáž design světla v praxi, si dovolujeme Vám prezentovat práci našeho pana architekta Gryma. Jde o krátké video, které vzniklo u příležitosti mezinárodního projektu  nasvícení  sochy tančícího Satyra.

 

Tím jsme se přiblížili k vysvětlení pojmu design světla. Pokud Vás náš dnešní příspěvek Design BLOGU zaujal a měli byste zájem o návrh osvětlení, kontaktujte nás prosím. Jsme zde pro Vás. Jsme připraveni zhotovit Vám projekt přímo na míru.

 

 Videa