Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy byly odedávna velmi oblíbené pro efekt útulnosti a tepla, proto mají své místo i v moderních interiérech. Vzhledem k nepřebernému množství možností jejich dezénu jak po stránce barevnosti, tak i po stránce možnosti jejich úprav mechanickými zásahy, tento materiál je flexibilní a schopný se připůsobit všem typům interiéru. Zákazník tak může vybírat, zda jeho podlaha bude například do modra, nebo zda chce zachovat přirozený odstín dřeva. Zda si přeje, aby podlaha vynikala letokruhy a s nimi spojenou výraznou malbou, nebo chce, aby podlaha měla dezén jednolitý. Náročnější klienti požedují například, aby prkna podlahy byla kombinací dvou nebo více typů dřeva, čemuž kvalitní dodavatelé jsou schopni vyhovět též. Vzhledem k faktu, že podlaha je základ celého interiéru a že s ní jsme doslova v kontaktu na každém kroku, je žádoucí, aby podlaha splňovala podmínky krokové i tepelné izolace a zároveň, aby dýchala a byla příjemná na dotek, respektive došlap. Výhodou celodřevěných podlah je v tomto případě i ta vlastnost, že v případě opotřebení pochůzné plochy je zde možnost obroušení podlahy až o několik milimetrů, což například v případě podlahy laminátové je naprosto nemožné a v případě podlahy dřevěné lepené je tato možnost omezená tloušťkou vrchní dřevěné vrstvy.

 

Masivní dřevěná podlaha v interiéru působí příjemně teple a zároveň navozuje útulnou atmosféru

Masivní dřevěná podlaha v interiéru působí příjemně teple a zároveň navozuje útulnou atmosféru. V kombinaci s tlumenými a pastelovými barvami tak tmavší tón podlahy působí solidně a seriózně.

 

Masivní dřevěná podlaha v ložnici

Masivní dřevěná podlaha v ložnici působí harmonicky a stabilně, což skvěle navozuje relaxační náladu a organismus je tak skvěle naladěn ke spánku či odpočinku.

 

Masivní dřevěné podlahy

Jsou velmi vyhledávané pro jejich tepelně i hlukově izolační vlastnosti, ale také pro jejich optickou a pocitovou funkci, kdy vnášejí do domu teplo a útulno ve spojení s přírodou. Tento efekt, který podtrhuje zemitost interiéru a harmonii s venkovním prostředím je velmi vyhledávaný a preferovaný zejména ve venkovsky pojatých interiérech. Nyní však masivní dřevěná podlaha zastupuje své místo i v moderních interiérech, kde plní funkci uzemění atmosféry pokoje.

Masivní dřevěná podlaha v klasicky zařízeném interiéru

Masivní dřevěná podlaha v klasickém interiéru působí zemitě a majestátně. Kombinace hnědé a bílé barvy působí čistě a přesto honosně.

 

Podlahy dle typu prostoru

V minulosti lidé vybírali typ podlahy podle prostoru, respektive místnosti, do které měla daná podlaha přijít. Tedy klasickým řešením byl v obývacím pokoji koberec, v kuchyni PVC a v koupelně dlažba. Toto již ale dlouhou dobu neplatí. Dávno pominuly názory, že dřevěné podlahy do koupelen nepatří kvůli jejich nasákavosti a bobtnavosti. Tato domněnka díky kvalitním technologiím tepelného zpracování a také díky moření dřeva je nyní minulostí a dřevěné podlahy tak mají své nesporné místo i v koupelnách a jiných vlhkých místnostech. Názor, že dřevěná podlaha z důvodu její nasákavosti a následné bobtnavosti není vhodná do koupelen  je již velmi zastaralý a v dnešní době a nabídce dodadavelů podlahových materiálů je naprosto vyvrácený. Také myšlenka, že dřevěná podlaha v sobě nese plísně a bakterie je při kvalitním namoření a nalakování či naolejování naprosto zcestná. Co se týče podlahového vytápění, ani v tomto ohledu nezůstávají kvalitní dřevěné podlahy za konkurencí. Při kvalitním zpracování a finální úpravě jsou totiž podlahy odolné i z hlediska termického.

 

Kvalitní dřevěná podlaha má uplatnění i v koupelnách

Kvalitní dřevěná podlaha s náležitou povrchovou úpravou může být umístěna i v koupelnách. Hnědá barva ve spojení s bílou vždy zaujme a doplnění o třetí barvu, v tomto případě zelenou, vyzařuje eleganci a luxus.

 

Kvalitní dřevěná podlaha před krbem

Kvalitní dřevěná podlaha před krbem nejen, že může být vytápěna podlahovým vytápěním, ale díky ochrannému sklu umístěnému před krbem ji neohrožují ani žhavé či špinavé kusy případně vypadnoucí z krboviště.

 

Kvalitní úpravy podlah

Aby dřevěná podlaha vypadala stále krásně a neopotřebovaně, je potřeba kvalitní úpravy, která zajistí, že podlaha je odolnější vůči nečistotám i teplotním a vlhkostním výkyvům. Toto nejlépe zajistí podlahy olejované. Kvalitní olej totiž ošetří stálost barvy, zamezí možnost poškození nepatřičné vlhkosti, ale také při teplotních rozdílech skvěle vyrovná roztažnost dřeva. Vzhledem k jeho vsákavé vlastnosti totiž netvoří jednolitou vrstvu, která by mohla při velikostních změnách praskat a následně díky tomu zadržovat nečistoty ve spárách. Naopak lakované podlahy díky úpravě mají mnohdy větší lesk a větší odolnost proti vodě. v případě polití podlahy tak u lakovaných podlah nehrozí, že by na podlaze zůstala nerovnost barvy vytvářející skvrnu. Dále mohou být kvalitní dřevěné podlahy upravené různými mechanickými zásahy. Při úpravě takzvaným katrováním vznikají na povrchu příčné zářezy, čímž textura na dřevě navozuje dojem z opravdu bytelné podlahy a umocňuje svoji originalitu. Na katrovaném povrchu navíc zaniknou i drobné vrypy a poškrábání, čímž se z něj stává mnohem praktičtější a odolný (alespoň opticky) povrch, který ocení zejména majitelé domácích zvířat a rodiny s dětmi, které mohou podlahu také poškrábat. Tento způsob úpravy podlahy je také mimořádně vhodný do komerčních prostor kaváren a restaurací, kde v tmavých odstínech velmi vynikne a navíc díky úpravě se zdá být stálým a "neochozeným". Katrované podlahy jsou také velmi oblíbené v interiérech laděných do venkovského stylu.

 

Mechanicky upravený povrch dřevěné podlahy

Mechanicky upravený povrch kvalitní dřevěné podlahy je plastický a příjemný na chození.

 

Detail katrované podlahy

Detail katrované podlahy, kde jsou mechanicky vyryty příčné zářezy, díky kterým v případě poškození podlahy poškrábáním defekt splyne s okolím.

 

Intarzované podlahy

Takzvaná intarzie v podlaze je zajímavý způsob, jak oživit jednolitost podlahy a zároveň vnést do interiéru honosnost. Slovo intarzie je odvozeno z latinského 'interserere' což znamená "vložit". Tato technika je založena na vkládání jednotlivých druhů dřeva, či různě obarvených dřev do sebe, čímž je docíleno většinou symetrického ornamentu v podlaze, často jsou ale také vytvářeny obrázky nesymetrické, či různé výjevy. Intarzii tedy můžeme popsat jako jakousi mozaiku v rámci dřevěné podlahy, nebo mozaiku, v níž je použito i několik materiálů dohromady. Často je tak k vidění mozaika, ve které se spojuje dřevo se slonovinou, či kamennými prvky.

Interzie v moderním pojetí

Intarzie v podlahách nemusí být jen staromilskými a zámeckými prvky. Moderní interiér mohou doplnit stejně dobře intarzie, které vyzařují jemné, ale jasné rysy a dotvářejí tak svým osobitým způsobem celkový dojem místnosti.

 

Výroba intarzované podlahy ve spojení dřeva a kamene

Intarzované podlahy jsou někdy kombinací dřeva a kamene. V tom případě je samozřejmě náročnější jejich výroba, ale výsledek jistě stojí za to úsilí, protože tyto podlahy úžasně doplňují honosné a výrazné interiéry.

 

Zajímavá intarzie v obývacím pokoji je zajímavým a poutavým prvkem

Velmi zajímavá intarzie uprostřed pokoje tvoří zajímavý prvek, který upoutá na první pohled. Ovšem zbytek interiéru je potřeba vybavit jednoduše a ne moc barevně, protože vzory či barvy by mohly s intarzií působit chaoticky.

 

Kazetové podlahy

Kazetové podlahy jsou podobné podlahám intarziovaným. Mozaika, kterou kazetové podlahy vytváří, je však jednodušší a opakuje se v celé ploše podlahy. Takovéto podlahy jsou mnohdy k vidění v zámcích a reprezentativních halách, ovšem své místo najdou i v prostornějším pokoji.

Zajímavá kazetová podlaha v moderním interiéru

Kazetová podlaha v moderním interiéru tvoří zajímavé ohraničení prostoru

 

Kazetová podlaha složená pouze ze dvou barev dřeva vypadá v prostoru velmi elegantně.

Kazetová podlaha složená pouze ze dvou barev dřeva vypadá v prostoru velmi elegantně

 

 

Vzory podlah

V nabídce dřevěných podlah je několik vzorů, které jsou nejběžnější, jako je například typický parketový sklad parket tzv rybinový vzor, nebo do pravidelných řemenů. Klienti si však mohou vybírat mezi mnoha dalšími a zajímavěšími podlahovými vzory, jakými jsou například efekty průpletů či skladby do čtverců s vkládanými prvky.

 

Tzv Nepravidelný řemen je způsob pokládky podlahy, který je nejpoužívanější      Rybinový vzor je také velmi používaný       Vzor parketové pokládky, tzv šachovnice

Nejpoužívanější vzory při pokládce dřevěné parketové podlahy jsou zřejme tyto tři. 1. Nepravidelný řemen, který je motivem i plovoucích podlah z jiného materiálu než ze dřeva, 2. Stromeček, neboli rybina je klasická pokládka parket, na kterou jsme zvyklí ze školních tělocvičen, nebo kulturních domů, avšak i tento způsob pokládky perfektně vynikne i v malých a komornějších interiérech. 3. Pokládka šachovnicového vzoru, která je pro podlaháře jedním z nejjednoduších způsobů uložení parket.

 

Rybinový vzor dvojitý       Rybinový vzor trojitý      Rybinový vzor čtyřnásobný

I jeden vzor pokládky podlahy může mít několik variant, například rybinový vzor lze pokládat v různém množství prken v jenom směru. Takovýmto působem vznikají x-násobné rybinové vzory, které mají stejný způsob pokládky, avšak opticky se velmi liší svým designem.

Pokládka podlahy na střih      5emenová pokládka v diagonálním směru vůči pokoji      Vzor pokládky parketových podlah tzv do průpletu

Dalšími oblíbenými, ale už ne tolik běžnými jsou pokládky parket tzv na střih (1), do diagonálního řemene (2) nebo do průpletu (3)

 

Dalším proplétaným vzorem je pokládka podlahy vzorem průpletu se slabší a silnější linkou     Další, již složitější verze proplétaného vzoru      Možnost zvolení vzoru tzv čtverců s kostkou

Dalším proplétaným vzorem je pokládka podlahy s designem průpletu se slabší a silnější linkou (1), složitější verze proplétaného vzoru (2), a jednodušší vzor, avšak poutavý a zajímavý ve velké ploše, tzv čtverce s kostkou (3)

 

Rustikální podlahy

Lidé, kteří vyhledávají tradiční styl a zároveň chtějí být ve spojení s přírodou, vyhledávají rustikální podlahy, které svým stylem do jejich interiérů skvěle zapadnou. Tento styl se velmi blíží stylu středomořskému, který taktéž působí uvolněně a zároveň velmi vyrovnaně, útulně a harmonicky. Tento styl se snaží snoubit styl interiéru našich babiček s moderními tehnologiemi a zásadami, takže efekt harmonie a určité melancholie je dokonalý, ale materiál, jeho životnost a odolnost jsou nesrovnatelné.

 

Rustikální podlaha ve venkovském stylu

Rustikální podlaha ve vesnickém stylu je rozhodně zajímavým prvkem, který v sobě snoubí přírodní, jakoby málo opracovaný prvek spolu s designovým stylem a kvalitní povrchovou úpravou.

Moderní podlahy

Moderní podlahy se od rustikálních liší hlavně ve svém dezénu, který je zde drobný, složený z úzkých lišt a plošně vytváří jednolitější dojem. Tyto podlahy korespondují s moderními interiéry a zastávají povětšinou hladký a leštěný ráz bez mechanických zásahů.

Moderní podlahy se vyznačují úzkými lištami, které ve větší ploše působí až jednolitým dojmem

Moderní podlahy se vyznačují úzkými lištami, které ve větší ploše působí až jednolitým dojmem. Při této realizaci byla podlahovou krytinou obložena i jedna stěna, což ji opticky uzemnilo. Zároveň tak oko nevnímá tolik jednotlivé lišty, ale celek jako takový a v něm pruhy, které úzké lišty v řadě vytvářejí.